fbpx

Ureditev zdravstvenega zavarovanja

Zdravstveno zavarovanje pokriva stroške za tveganja v primerih, ko zbolimo, se poškodujemo ali potrebujemo kakšne druge zdravstvene storitve. V Sloveniji je obvezno, zato ga imenujemo tudi obvezno oziroma osnovno zdravstveno zavarovanje.

Obvezno zdravstveno zavarovanje je obvezno za vse osebe, ki izpolnjujejo z zakonom predpisane pogoje – to so zavarovanci in njihovi družinski člani. Z zakonom je predpisano, da so vsi zavarovanci dolžni plačevati prispevke, pri čemer je tudi določeno, kdo je zavezanec za plačilo in prijavo osebe v obvezno zdravstveno zavarovanje. 

Prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje

Če ste zaposleni, potem prijavo, spremembo ali odjavo opravi pravna ali fizična oseba, pri kateri ste zaposleni. Dokler se šolate oziroma do dopolnjenega 26. leta starosti ste zavarovani kot družinski član po enemu od staršev. Prijavo v tem primeru opravi delodajalec enega od staršev.

V določenih primerih morate obvezno zdravstveno zavarovanje urediti sami:

  • Nezaposleni: prijavo v obvezno zavarovanje opravite z obrazcem M1 na območni enoti ZZZS.
  • Oseba brez statusa dijaka/študenta po dopolnjenem 18. letu: prijavo v obvezno zavarovanje opravite z obrazcem M1 na območni enoti ZZZS.
  • Po dopolnjenem 26. letu starosti: prijavo v obvezno zavarovanje opravite z obrazcem M1 na območni enoti ZZZS.
  • Oseba brez prihodka: o pravici do kritja zdravstvenih storitev odloča Center za socialno delo.

Kdaj je potrebna prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje?

S prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje ne hitite. Uredite si ga lahko šele 8 dni pred iztekom statusa dijaka ali študenta. Vse prijave oziroma obrazce, ki so prejeti pred tem rokom, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije zavrne. 

Če boste izgubili status študenta s 1.10.2023 oziroma status dijaka s 1.9.2023, potem se v obvezno zavarovanje lahko prijavite šele od 23.9.2023 oziroma od 23.8.2023 naprej. 

Različni načini urejanja zdravstvenega zavarovanja

Kadar sami urejate prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje, potem to lahko storite na tri različne načine:

  • Preko pošte: Obrazec M1 natisnete ali kupite v knjigarni ter ga izpolnite. Podpisanega pošljete na poštni naslov najbližje območne enote ZZZS.
  • Preko emaila: Obrazec M1 natisnete ali kupite v knjigarni ter ga izpolnite. Podpisanega skenirajte ali lepo slikajte in ga pošljite na elektronski naslov ZZZS.
  • Osebno na območni enoti ZZZS: Obrazec M1 natisnete ali kupite v knjigarni ter ga izpolnite. Podpisanega prinesete na najbližjo območno enoto ZZZS.

ZZZS vam po pošti na vaš naslov pošlje potrdilo o prejemu vašega obrazca M1.

Potrebujete pomoč?

Za kakršnakoli vprašanja nas lahko vprašate preko klepeta desno spodaj, nam pišete na email naslov: info@dopolnilno-zavarovanje.si ali nas pokličete na sledečo telefonsko številko.

potrebujete pomoč?
Dopolnilno zavarovanje - telefonska številka

Spremljajte nas na Facebook-u!

Vprašajte nas

Posredujte nam vprašanja in naši strokovnjaki vam bodo z veseljem pomagali.

Vprašajte nas